• 013-33564578
  • روزهای شنبه تا چهار شنبه ساعت 8 الی 18

مرکز رشد دانشگاه گیلان از صاحبان ایده های فناورانه حمایت می کند

روابط عمومی دانشگاه گیلان در ادامه گفتگوهای خود با مدیران دانشگاهی،این بار دقایقی میزبان دکتر سید حسین پیمان رئیس مرکز رشد دانشگاه گیلان بود و گفتگویی با محوریت تبدیل علم به ثروت،نحوه حمایت از ایده های فناورانه و مرکز رشد دانشگاه با ایشان ترتیب داد که این گفتگو تقدیم شما خوانندگان می شود.

روابط عمومی دانشگاه گیلان در ادامه گفتگوهای خود با مدیران دانشگاهی،این بار دقایقی میزبان دکتر سید حسین پیمان رئیس مرکز رشد دانشگاه گیلان بود و گفتگویی با محوریت تبدیل علم به ثروت،نحوه حمایت از ایده های فناورانه و مرکز رشد دانشگاه با ایشان ترتیب داد که این گفتگو تقدیم شما خوانندگان می شود.

در ابتدا کلیاتی در ارتباط با تجاری سازی فناوری و چگونگی مرکز رشد با خوانندگان بفرمائید.
موضوع تجاری‌سازی فناوری و ایجاد شرکت‌های زایشی مبتنی بر یافته‌ها و دستاوردهای تحقیقاتی و فناورانه یکی از رویکردهای کلیدی حاکم بر دانشگاه‌های پیشرو دنیا می‌باشد. امروزه نقش دانشگاه ها در غالب کشورهای جهان متحول شده و رسالت دانشگاه به تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص محدود نمی شود، بلکه دانشگاه ها و مؤسسه های تحقیقاتی، در واقع امید جوامع تلقی می شوند و مهمترین و سازنده ترین نقش را در تحول و پیشرفت جامعه و حل مشکل های آن ایفا می کنند که با نقش اولیه و سنتی آن کاملاً متفاوت است. در بیشتر دانشگاه های موفق جهان، تولید درآمد پس از آموزش و پژوهش، به عنوان سومین نقش دانشگاه ها معرفی می شود. بر این مبنا در برنامه های توسعه جمهوری اسلامی ایران فعالیت های تبدیل علم به فناوری و فناوری به ثروت در قالب برنامه های کارآفرینی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی گنجانده شده و مسیری که برای آن ترسیم شده راه اندازی هسته ها و واحدهای فناور در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری می باشد. از این رو ایجاد مراکز رشد دانشگاهی به عنوان یکی از مهمترین گام های دانشگاهها برای تبدیل شده به دانشگاه کارآفرین تلقی می شود.

نحوه شکل گیری مرکز رشد دانشگاه چگونه بوده است؟

در همین راستا مرکز رشد دانشگاه گیلان از  بهمن ماه ۱۳۹۴ موافقت اصولی خود را از  وزارت علوم دریافت نموده و به صورت مستقل از پارک علم و فناوری عملا مشغول به کار گردید و هم اکنون دفتر این مرکز در طبقه همکف پردیس دانشگاهی قرار دارد. مرکز رشد واحدهای فناور داشگاه گیلان که به اختصار مرکز رشد نامیده می شود، مرکزی است که با ارائه خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه حرفه های جدید توسط کارآفرینانی که با اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن فعالیت می کنند، پشتیبانی می نماید. این حرفه ها در قالب واحدهای نوپای فعال در زمینه های مختلف منتهی به محصول یا خدمات جدید فعالیت می کنند.

آیا مرکز رشد صرفا محلی برای حمایت از کسب و کارهای رشته های فنی است؟

 تمامی اساتید و دانشجویان رشته های موجود در دانشکده های دانشگاه، قابلیت راه اندازی کسب و کار مخصوص به خود در مرکز رشد دانشگاه را دارند. بعضی ها تصور می کنند مرکز رشد متعلق به دانشکده فنی است. این درحالی است که دانشکده های هنر و معماری، ادبیات و علوم انسانی و تربیت بدنی و علوم ورزشی از ظرفیت های بسیار بالایی برای راه اندازی کسب و کارهای جدید همراه با نوآوری می باشند.

حمایت مرکز رشد دانشگاه از صاحبان ایده به چگونه است؟
مرکز رشد دانشگاه در گام اول از صاحبان ایده در قالب هسته فناور و سپس واحد فناور حمایت می نماید. حمایت های صورت گرفته نیز می تواند در قالب ارائه تسهیلات قرض الحسنه، تامین دفتر کار یا آزمایشگاه مورد نیاز و یا حتی مشاوره های حقوقی و بازار  باشد.

هم اکنون چند شرکت در مرکز رشد مشغول فعالیت هستند؟

هم اینک ۲ واحد فناور در این مرکز مستقر شده و تعداد ۱۲ درخواست نیز که عمدتا توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه گیلان ارائه شده منتظر تصمیم گیری برای استقرار در مرکز رشد می باشند. پیش بینی می شود تا پایان سال جاری ۱۵ تا ۲۰ واحد فناور از خدمات مرکز رشد دانشگاه گیلان بهره مند شوند.